Zespół dworsko-parkowy w Książniczkach

Dwór został wzniesiony w roku 1896. Jest to budynek murowany na rzucie w kształcie litery “L” z dwukondygnacyjnym korpusem głównym pośrodku i jednokondygnacyjnymi skrzydłami bocznymi. Dwór kryty jest dachem dwuspadowym. Wnętrza posiadają stropy belkowe.


W zespole zachował się budynek rządcówki zbudowany w końcu w. XIX, murowany, na rzucie prostokąta z drewnianym gankiem od frontu, kryty dachem dwuspadowym.


Spichlerz w zespole dworskim pochodzi z końca XIX w. Całość otoczona jest parkiem o charakterze krajobrazowym, naturalistycznym, założonym na przełomie XIX/XX wieku i na początku XX wieku. Park posiada kształt zbliżony do owalu i obejmuje grzbiet niewielkiego wzniesienia opadającego w kierunku południowo -zachodnim. Drzewostan składa się tu ze świerków, klonów, lip, grabów, wiązów, pojawiają się dęby, jawory, modrzewie i brzozy. Niektóre okazy mogą liczyć ponad 100 lat.


Historia:


W roku l886 Władysław Zgierski-Strumiłło, szlachcic litewski, nabył ma­jątek Książniczki z zamiarem uczynienia z niego gniazda rodzinnego. Na­leżał do pokolenia wykształconych ziemian drugiej potowy XIX wieku i przez lata zajmował się budową kolei żelaznej w Rosji oraz był zarząd­cą olbrzymich dóbr hr. Branickich w Białej Cerkwi na Ukrainie. W miej­sce istniejącego dworu drewnianego wybudował w 1896 roku obszerny i wygodny dom murowany. 

Po śmierci Władysława w roku 1916 majątek odziedziczyli Tadeusz Zgierski-Strumiłło, filozof, pedagog, agronom i społecznik, współtworzą­cy podwaliny polskiego skautingu i będący w niepodległej Polsce Prze­wodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego, oraz jego siostra Zofia, pianistka, absolwentka Konserwatorium w Petersburgu. Dwór szczęśli­wie przetrwał pierwsza i drugą wojnę światową. Bywali w nim wybitni przedstawiciele kultury i nauki polskiej (m. in. profesorowie Stanisław Pigoń i Władysław Konopczyński), odbywały się zjazdy Stowarzyszenia „Eleusis", Tadeusz Zgierski-Strumiłło, w lalach 20. profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założył w Książniczkach imponującą „książni­ce" - liczący wiele tysięcy tomów wielojęzyczny księgozbiór, po parcela­cji majątku przekazany Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. 


W roku 1945 majątek, który nie powinien podlegać parcelacji, jako ze nie liczył więcej niż 50 ha użytków rolnych, został bezprawnie zagrabiony w ra­mach „reformy rolnej" i przejęty na rzecz Skarbu Państwa. Z końcem roku 2004, po szesnastu latach starań, spadkobiercy prawowitych właścicieli odkupili od Skarbu Państwa swoją własność - liczący prawie 1 ha zespól dworsko-parkowy w Księżniczkach.


Bogata kolekcja archiwalnych zdjęć z Książniczek znajduje się w Michałowickim Archiwum Społecznym.


W okolicach dworu rozpoczyna się Quest "Śladem Chłopców Malowanych".