Szlak Rowerowy Kościuszkowski

Oznakowanie szlaku: czerwony


Długość: cała główna pętla – 97 km, w tym w Gminie Michałowice – 11 km 

Rodzaj szlaku: szosowo-terenowy


Szlak okrężny, przebiegający przez miejsca związane z Tadeuszem Kościuszką. Cała pętla ma blisko 97 km.


Szlak w Gminie Michałowice zaczyna się w Raciborowicach. Wjeżdżamy od strony Zastowa, po południowej stronie torów kolejowych. [Droga asfaltowa] W okolicach wiaduktu szlak łączy się z niebieskim szlakiem „Dolina Dłubni”. Wąską drogą gminą dojeżdżamy do drogi powiatowej, a następnie do gotyckiego kościoła p.w. św. Małgorzaty w Raciborowicach.


Spod głównej bramy kościoła kierujemy się w dół, w kierunku rzeki Dłubni, skręcamy w prawo w drogę powiatową, a po 50 metrach w lewo w wąską drogę asfaltową. Przejeżdżamy rzekę obok ujęcia wody dla miasta Krakowa i kierujemy się w prawo wzdłuż rzeki.


Prosto biegnie czarny, boczny Szlak Kościuszkowski, który prowadzi przez Boleń i Bibice do Dworku Białoprądnickiego w Krakowie.


[Droga gruntowa i szutrowa] Jedziemy wąską ścieżką, następnie szutrową drogą do miejscowości Kończyce. W czasach zaborów granica wsi Kończyce i Raciborowice stanowiła granicę zaborów rosyjskiego i austriackiego. [Droga gruntowa] Wkrótce napotykamy Młynówkę w Kończynach, doprowadzającą wodę do drewnianego młyna. Warto zwrócić uwagę na jaz spiętrzający wodę. Młyn w Kończycach powstał na początku XX w. i wciąż pełni swe pierwotne funkcje. Kierując się dalej wzdłuż rzeki, polną drogą po kilku minutach wjeżdżamy do Książniczek. Po lewej stronie wysokie stoki Doliny Dłubni.


Po drodze mijamy malownicze mokradła, stawy i wierzby rosnące po obydwóch stronach drogi. [Droga asfaltowa] W takim krajobrazie wjeżdżamy najpierw na wąską drogę asfaltową, a następnie na skrzyżowanie z drogą powiatową. Skręcamy w prawo. Po 200 m znajdujemy się obok dawnego parku dworskiego w Książniczkach z zabudowaniami dworu i budynków gospodarczych.


Tuż za dworem, naprzeciw remizy OSP skręcamy w lewo i wkrótce na następnych skrzyżowaniu znów w lewo. Jedziemy malowniczym wąwozem, po prawej stronie strome wzgórze, zwane Giewontem. Wkrótce stromy podjazd. Wyjeżdżamy na drogę asfaltową w Zdzięsławicach koło przydrożnego krzyża. Skręcamy w lewo i po chwili dojeżdżamy do Więcławic, gdzie na skrzyżowaniu z ruchliwą drogą powiatową skręcamy w prawo. Po lewej stronie drewniany kościół p.w. św. Jakuba z XVIII w.


Jedziemy wzdłuż cmentarza. Na kolejnym skrzyżowaniu  skręcamy w lewo, a po chwili w prawo, w wąską drogę asfaltową. Po prawej stronie zespół dworsko-parkowy w Sieborowicach. Kierujemy się obok stawu w kierunku miejscowości Sadowie i Goszcza. Po chwili opuszczamy Gminę Michałowice. Dalej szlak prowadzi przez Goszczę, Słomniki do Racławic, na pola bitewne, by przez Radziemice, Koniuszę i Luborzycę, wrócić do Raciborowic.